3 listopada 2020

Rewal

Rewal to wyjątkowa miejscowość  w województwie zachodniopomorskim, w powiecie gryfickim gminie Rewal. Wraz z Pobierowem, Pogorzelicą, Trzęsaczem,  PustkowemNiechorzem należy do najpiękniejszego regionu Wybrzeża Rewalskiego. Ulokowana jest dokładnie między brzegami Morza Bałtyckiego z północy, a naturalnym jeziorem Liwia Łuża od południa.

Rewal to kurort wypoczynkowy, który  w okresie letnim odwiedza ponad 650.000 tysięcy spragnionych dobrej pogody oraz najpiękniejszych plaż turystów.  

W Rewalu nie sposób się nudzić. Znajdą się tu liczne atrakcje dla dzieci i dorosłych, seniorów, rodzin, par, oraz grup zorganizowanych.

Nadmorskie wybrzeże wzdłuż Rewalu to wyjątkowa szeroka piaszczysta plaża, ze 100 metrowym, strzeżonym kąpieliskiem. Kilkadziesiąt metrów nad ziemią z tarasu widokowego można podziwiać przepiękną panoramę wybrzeża rewalskiego.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie 002.png

W wolnym czasie, oprócz wchodzenia po 210 schodach latarni morskiej, odwiedzić można także tutejszą przystań rybacką. W skład przystani wchodzą dwa pomosty o długości 53 metrów i 62 metrów. Tutejsi rybacy posiadają charakterystyczne łodzie z oznakowaniem na burcie  „NIE” . Nie trzeba się domyślać , że lokalna baza gastronomiczna opiera się na świeżo wyłowionych rybach . Mało kto wie, że można kupić ryby bezpośrednio z kutra, są smaczne i idealne np. na grilla. Miłośników fotografii zachęcamy do robienia znakomitych pamiątkowych zdjęć z zacumowanymi łódkami oraz pięknym bałtyckim pejzażem.

Kolejnym ciekawym punktem jest  Muzeum Rybołówstwa, w którym z inicjatywy lokalnej ludności  szerzy się wiedzę o miejscowej kulturze rybackiej. Mieści się ono przy ul. Marchlewskiego można znaleźć w nim stałe ekspozycje ze zbiorów marynistycznych wśród nich znalazły się narzędzia połowowe, łodzie, okazy ryb , fotografie i dokumenty. Tutaj poznasz przyrodę Bałtyku, przespacerujesz się po bursztynowym lesie , poznasz przyrządy nawigacyjne. Muzeum prowadzą liczne organizacje pozarządowe , zrzeszające osoby aktywnie kulturalnie, pasjonatów historii, dzięki czemu w tym roku odbyła się już XVIII edycja Święta śledzia bałtyckiego. Liczne koncerty , opowieści wilków morskich , degustacje oraz Osiemnasty już konkurs kulinarny ściągający z Polski i nie tylko miłośników na najlepsze potraw ze śledzia i ryby.

W ten sposób dopłynęliśmy, do kolejnej wyjątkowej atrakcji Nadmorskiej Kolejki Wąskotorowej

„Para- buch! Koła – w ruch! ” Każdy z nas pamięta wiersz dla dzieci Juliana Tuwima, Lokomotywa. Nadmorska Kolej Wąskotorowa,  została uruchomiona 1 lipca 1896 roku. Należało do niej łącznie 300 km torów i aż 98 przystanków. Gdy ją budowano region należał do Prus , po II wojnie światowej, kolej znalazła się na terytorium Polski. Do dziś zachowało się 175 km torów, a czynnych jest 39,5 km. Od 2002 roku kolej została wpisana do rejestru zabytków województwa zachodniopomorskiego . Co roku przewozi kilkaset tysięcy pasażerów. To jedyne takie miejsce nad polskim morzem. Warto nadmienić, że od 2014 roku poza okresem letnim Nadmorska Kolej Wąskotorowa wyrusza w trasy zimą .

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie 004.jpg

Dorośli oraz Dzieci zachwyceni  będą odwiedzinami  Motylarni, gdzie poznają niezliczone ilości egzotycznych gatunków kolorowych owadów.

Dla amatorów aktywnie spędzanego wolnego czasu, czekają 3 malownicze szlaki turystyczne, po okolicy, które pokonać można pieszo lub rowerem. Dla miłośników kontaktu z przyrodą,  nie lada gratką będzie Rezerwat Liwia Łuża, który obejmuje linię brzegową jeziora i obecnie chroni ekosystem jeziora, siedliska rzadkich gatunków roślin, oraz ptaków. Na terenie miejscowości stworzono profesjonalny kompleks sportowy, który posiada m.in. boiska do piłki nożnej, siatkówki, koszykówki, korty tenisowe i nabierający z roku na rok coraz większą popularność  skatepark.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie 006.jpg

Jak widać zatem, Niechorze jest świetnie przygotowane do goszczenia tysięcy turystów z całej Polski oraz z zagranicy oferując dużą ilość atrakcji i przepiękne, nadmorskie krajobrazy.