3 listopada 2020

Niechorze

Niechorze to wyjątkowa miejscowość  w województwie zachodniopomorskim, w powiecie gryfickim gminie Rewal. Wraz z Pobierowem, Pogorzelicą, Trzęsaczem,  PustkowemRewalem należy do najpiękniejszego regionu Wybrzeża Rewalskiego. Ulokowana jest dokładnie między brzegami Morza Bałtyckiego z północy, a naturalnym jeziorem Liwia Łuża od południa.

Niechorze to kurort wypoczynkowy, który  w okresie letnim odwiedza ponad 650.000 tysięcy spragnionych dobrej pogody oraz najpiękniejszych plaż turystów.  

W Niechorzu nie sposób się nudzić. Znajdą się tu liczne atrakcje dla dzieci i dorosłych, seniorów, rodzin, par, oraz grup zorganizowanych.

Nadmorskie wybrzeże wzdłuż Niechorza to wyjątkowa szeroka piaszczysta plaża, ze 100 metrowym, strzeżonym kąpieliskiem. Nie można też przejść obojętnie wobec wysokiego klifu, na którym dumnie stoi najbardziej charakterystyczna w Polsce zabytkowa 45 metrowa latarnia morska, wybudowana w 1866 roku i obecnie udostępniona do zwiedzania. Jest to druga pod względem wielkości latarnia nad Bałtykiem. Kilkadziesiąt metrów nad ziemią z tarasu widokowego można podziwiać przepiękną panoramę wybrzeża rewalskiego.

W wolnym czasie, oprócz wchodzenia po 210 schodach latarni morskiej, odwiedzić można także tutejszą przystań rybacką. W skład przystani wchodzą dwa pomosty o długości 53 metrów i 62 metrów. Tutejsi rybacy posiadają charakterystyczne łodzie z oznakowaniem na burcie  „NIE” . Nie trzeba się domyślać , że lokalna baza gastronomiczna opiera się na świeżo wyłowionych rybach . Mało kto wie, że można kupić ryby bezpośrednio z kutra, są smaczne i idealne np. na grilla. Miłośników fotografii zachęcamy do robienia znakomitych pamiątkowych zdjęć z zacumowanymi łódkami oraz pięknym bałtyckim pejzażem.

najpiękniejsze plaże w Polsce

Kolejnym ciekawym punktem jest  Muzeum Rybołówstwa, w którym z inicjatywy lokalnej ludności  szerzy się wiedzę o miejscowej kulturze rybackiej. Mieści się ono przy ul. Marchlewskiego można znaleźć w nim stałe ekspozycje ze zbiorów marynistycznych wśród nich znalazły się narzędzia połowowe, łodzie, okazy ryb , fotografie i dokumenty. Tutaj poznasz przyrodę Bałtyku, przespacerujesz się po bursztynowym lesie , poznasz przyrządy nawigacyjne. Muzeum prowadzą liczne organizacje pozarządowe , zrzeszające osoby aktywnie kulturalnie, pasjonatów historii, dzięki czemu w tym roku odbyła się już XVIII edycja Święta śledzia bałtyckiego. Liczne koncerty , opowieści wilków morskich , degustacje oraz Osiemnasty już konkurs kulinarny ściągający z Polski i nie tylko miłośników na najlepsze potraw ze śledzia i ryby.

W ten sposób dopłynęliśmy, do kolejnej wyjątkowej atrakcji Nadmorskiej Kolejki Wąskotorowej

„Para- buch! Koła – w ruch! ” Każdy z nas pamięta wiersz dla dzieci Juliana Tuwima, Lokomotywa. Nadmorska Kolej Wąskotorowa,  została uruchomiona 1 lipca 1896 roku. Należało do niej łącznie 300 km torów i aż 98 przystanków. Gdy ją budowano region należał do Prus , po II wojnie światowej, kolej znalazła się na terytorium Polski. Do dziś zachowało się 175 km torów, a czynnych jest 39,5 km. Od 2002 roku kolej została wpisana do rejestru zabytków województwa zachodniopomorskiego . Co roku przewozi kilkaset tysięcy pasażerów. To jedyne takie miejsce nad polskim morzem. Warto nadmienić, że od 2014 roku poza okresem letnim Nadmorska Kolej Wąskotorowa wyrusza w trasy zimą .

Dorośli oraz Dzieci zachwyceni  będą odwiedzinami  Motylarni, gdzie poznają niezliczone ilości egzotycznych gatunków kolorowych owadów.

Dla amatorów aktywnie spędzanego wolnego czasu, czekają 3 malownicze szlaki turystyczne, po okolicy, które pokonać można pieszo lub rowerem. Dla miłośników kontaktu z przyrodą,  nie lada gratką będzie Rezerwat Liwia Łuża, który obejmuje linię brzegową jeziora i obecnie chroni ekosystem jeziora, siedliska rzadkich gatunków roślin, oraz ptaków. Na terenie miejscowości stworzono profesjonalny kompleks sportowy, który posiada m.in. boiska do piłki nożnej, siatkówki, koszykówki, korty tenisowe i nabierający z roku na rok coraz większą popularność  skatepark.

Jak widać zatem, Niechorze jest świetnie przygotowane do goszczenia tysięcy turystów z całej Polski oraz z zagranicy oferując dużą ilość atrakcji i przepiękne, nadmorskie krajobrazy.