3 listopada 2020

Karpacz

To jedno z tych miejsc w Polsce, którego nie trzeba szczególnie przedstawiać. Odnajdą się tu bardziej i mniej wymagający podróżni bez względu na to, czy są to wakacje letnie, czy też urlopy zimą, wiosną lub jesienią. Poszukiwacze przygód na szlakach górskich, pięknych widoków, a przede wszystkim świeżego powietrza i wolności jaką dają góry na pewno odnajdą się w Karkonoszach.


Karkonosze zajmują powierzchnię ok. 650 km², z czego do Polski należy 185 km². Szczytem Karkonoszy jest Śnieżka (1602 m n.p.m.) zwana nie bez powodu Królową Karkonoszy, z której widoczność przekracza czasem nawet 200 km. Śnieżka to najwyższy szczyt w całych Sudetach.

Szlaki turystyczne Bez wątpienia zagwarantują okazję do wycieczek górskich po szlakach turystycznych, trasy rowerowe, spacerowe, a także nordic walking, wspinaczkę skałkową, rynnę saneczkową, strzelnice golfową, park linowy, całoroczne lodowisko, aqua parki, spa, korty tenisowe, restauracje, kawiarnie. Uważamy, że każdy znajdzie coś tylko dla siebie.

W Karkonosze przyjeżdża rocznie ok. 2,5 mln turystów. W 1959 r. utworzono Karkonoski Park Narodowy. W 1992 r. został przyjęty do Rezerwatu Biosfery UNESCO. Park posiada 112 km szlaków turystycznych pieszych, a także szlaki narciarskie.

Szlaki turystyczne, zasługujące na uwagę to przede wszystkim Główny Szlak Sudecki, będący dumą Karkonoszy, prowadzący m.in przez Przełęcz Karkonoską do Karpacza. Kolejny szlak to Droga Przyjaźni Polsko-Czeskiej,
Rekomendowane mniejsze ścieżki turystyczne, warte odwiedzenia to Ścieżka nad Regalami, mająca swój początek u samej Hali Szrenickiej oraz Wysoki Kamień, który prowadzi od Zakrętu Śmierci aż do Słonecznika.

Atrakcje

Kościół Wang zbudowany został w roku 1175 w miejscowości Vang znajdującej się w południowej Norwegii. Miejscowość położona jest nad brzegiem jeziora Vangsmjøse i te dwie nazwy wpłynęły na nazwanie kościoła Wang. Budynek w całości wykonany został z drewna, a konkretnie z sosny norweskiej. Dzięki nasyceniu żywicami przez wiele wieków nie poddawał się ostremu skandynawskiemu klimatowi. Świątynię wzniesiono bez użycia gwoździ, ozdobiona jest dekoracjami identycznymi jak zdobienia wykonywane na łodziach Wikingów. W roku 1832 miejscowe zgromadzenie wiernych podęło decyzję o sprzedaży kościoła, a uzyskane tą drogą fundusze przeznaczyć na budowę nowego kościoła. Licytację przeprowadzono w roku 1841, którą wygrał król pruski Fryderyk Wilhelm IV płacąc za niego 80 dolarów co wówczas stanowiło równowartość 320 koron. Po licytacji kościół został rozebrany i przetransportowany drogą morską do Niemiec i dalej na południe poprzez rzekę Odrę do miejscowości Malczyce i następnie drogą lądową do Karpacza, do którego dotarł w roku 1842.

Dziki Wodospad powstał jako zapora rumoszowa, zabezpieczająca przed powodziami poprzez spiętrzenie wód rzeki Łomnicy. Budowa zapory miała miejsce w latach 1910-1915. Źródła Łomnicy znajdują się na wysokości 1407 m n.p.m Atrakcja znajduje się w pobliżu ulicy Olimpijskiej. W bliskiej odległości zlokalizowanych jest kilka płatnych parkingów miejskich i prywatnych. Najbliższy parking położony jest w odległości ok. 150 m od zapory. Obiekt położony jest na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego. Przebiega tędy znakowany szlak turystyczny. Atrakcją obiektu jest możliwość przejścia koroną zapory. Wśród okolicznych atrakcji można wymienić ośrodki narciarskie Winterpol Summer Park oraz Karpacz Ski Arena z koleją linową na Kopę, czynną przez cały rok.

Karpacz dla dzieci, najmłodsi w mieście znajdą dla siebie place zabaw, czynnych przez cały rok, trasy spacerowe, wycieczki, przedszkola narciarskie, lodowisko, górki saneczkowe, kuligi. Dla aktywnych czekają parki linowe oraz tory saneczkowe i snowtubowe. Sporo przeżyć zaserwuje naszym najmłodszym, udział w napadzie na bank w pobliskim Western City czy odwiedziny w magicznym Parku Bajek. Dla lubiących zwiedzanie czekają lokalne muzea: Muzeum Sportu i Turystyki, Muzeum Zabawek, Karkonoskie Tajemnice oraz Muzeum Lego.

Wyciąg, jeśli zdecydujecie się zdobyć Śnieżkę, ale nie macie kondycji, jesteście, np. z małymi dziećmi, lub macie mało czasu? W takim razie skorzystajcie z kolei linowej na Kopę. To najszybszy i najłatwiejszy sposób, aby zdobyć Królową Sudetów. Dzięki kolejce już po 7 minutach znajdziesz się na wysokości 1377 m n.p.m.  Później zostanie tylko 2,5 km.